Musztarda Dijon i światowy dzień musztardy

Jeżeli jeszcze nie wiecie, dzisiaj obchodzimy światowy dzień musztardy. W związku z tym, że musztarda, a zwłaszcza ta z Dijon, stanowi istotny element kuchni, a wręcz kultury francuskiej, dziś tematem jest musztarda Dijon. Musztardę znano już w starożytnym Rzymie czy Egipcie i doceniano ją za walory smakowe, jakie dodaje potrawom. Głównym składnikiem musztardy są ziarna gorczycy. Istnieje wiele odmian, a w zależności od receptury, firmy stosują gorczycę białą, czarną lub sarepską.

Musztarda Dijon

Musztarda Dijon ma zdecydowany smak i produkowana jest z czarnych ziaren gorczycy. Jej wyjątkowe walory smakowe zawdzięczamy użyciu białego wina zamiast octu (oryginalnie używano moszczu winnego). Nazwa ma dziś jednak walor jedynie tradycyjny i odnosi się do sposobu przygotowania musztardy, a nie miejsca jej produkcji. Oznacza to, iż musztarda Dijon może być produkowana w dowolnym miejscu na świecie o ile jest to czynione zgodnie z tradycyjnym przepisem. Produkcja musztardy w Bourgogne (regionie Francji w którym leży Dijon) stanowi 90% produkcji musztardy w całej Francji oraz 50% konsumpcji w Europie. Mimo to od końca II wojny światowej większość ziaren do produkcji jest importowana, głównie z Kanady (80%), Stanów Zjednoczonych, Węgier czy Rumunii.

musztarda_dijon_5

Pisząc na początku, iż musztarda Dijon stanowi element kultury francuskiej wcale nie żartowałam i łatwo się o tym przekonać już w trakcie krótkiej wizyty w Dijon. Jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych, ale przede wszystkim miejscem codziennych zakupów lokalnych mieszkańców jest sklepik Maille. Sklepik Maille to miejsce, gdzie kupimy tylko i wyłącznie musztardę Dijon firmy Maille. Pewnie myślisz, sklep tylko z musztardą? Przecież musztarda to tylko jeden produkt i jak w ogóle można na tym zarobić? Otóż okazuje się, że można, zwłaszcza biorąc pod uwagę, iż Maille oferuje ponad 50 unikalnych smaków musztardy Dijon. W sprzedaży oprócz tradycyjnego smaku znajdują się również następujące smaki:

czosnkowo-cytrynowa; Chablis (wino regionalne); miodowa; z białym winem, rabarbarem i posmakiem truskawkowym; koniakowa; o smaku ziół prowansalskich; piernikowo-miodowa, malinowo-bazyliowa; pistacjowo-pomarańczowa; cebulowo-orzechowa; z czarnej porzeczki; paprykowo-czosnkowa i wiele, wiele innych.

musztarda_dijon_2

W Polsce stosunkowo łatwo dostępne są jednak tylko oryginalna, miodowa i starofrancuska. Miodową musztardę szczególnie polecam do mięs, zwłaszcza indyka czy kurczaka, smażonego z ziołami na patelni. Smak tradycyjny wykorzystujemy zawsze do robienia sosu do sałatek.

Musztarda Dijon w sosie sałatkowym – przepis

musztarda_dijon_3

1 łyżeczka musztardy Dijon

4 łyżeczki octu balsamicznego

5 łyżeczek oliwy z oliwek

Sól

Pieprz

Przygotowanie

Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą do uzyskania dosyć zawiesistej i gęstej konsystencji. Składniki są przewidziane na 2 osoby.

Zachęcam oczywiście serdecznie do odwiedzin Bourgogne oraz Dijon wraz ze sklepikiem Maille i spróbowania innych oryginalnych smaków musztardy Dijon. W końcu nie na darmo slogan tej popularnej marki francuskiej to: „Il n’y a que Maille qui m’aille”, co oznacza „tylko Maille mi smakuje”! A do czasu odwiedzin Dijon, polecam stronę Maille.

musztarda_dijon_4

2

Tags: kuchnia francuska, musztarda Dijon, przepis

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Comments

  1. Pingback: Pomidory z mozzarellą i sosem z musztardą Dijon - Projekt Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 shares

O autorze

Mam na imię Justyna

Mam na imię Justyna

Zapraszam Cię do lektury mojego bloga, na którym dzielę się przygodami związanymi z urządzaniem naszego domu oraz renowacją mieszkania moich rodziców i pomysłami DIY.