Jak położyć panele podłogowe? zrób to sam

panele podłogowe
Jak położyć panele podłogowe?
Jak położyć panele podłogowe samemu?

Panele podłogowe są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań na podłogę. Są one łatwe do utrzymania w czystości, dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w stosunkowo rozsądnych cenach. Dzisiaj pokażę, jak zredukować koszty związane z panelami podłogowymi poprzez ich samodzielny montaż, a tym samym zaoszczędzenie na fachowcach. Jeżeli nawet mi udało się samodzielnie położyć panele podłogowe, tobie na pewno też się uda! Jak położyć panele podłogowe? Oto nasze rady.

Jak położyć panele podłogowe – montaż zrób to sam

Narzędzia:

Dobijak metalowy

Klocki dystansowe

Młotek gumowy

Wyrzynarka

Deseczka drewniana

Kątownik

Młotek zwykły

Grunt

Materiał:

Panele klik klak

Pianka

Folia

Taśma

podkład
Pianka izolacyjna

Przygotowanie podłoża

Najważniejszym etapem przy układaniu paneli podłogowych jest przygotowanie podłoża. Powinieneś zacząć od sprawdzenia, czy jest ono równe. Położenie paneli na nierównej powierzchni spowoduje, iż zaczną się wypaczać i skrzypieć po pewnym czasie. Jeżeli twoja podłoga jest nierówna, musisz zacząć zatem od wyrównania powierzchni podkładami lub wylewkami samopoziomującymi.

Następnym krokiem jest usunięcie wszelkich wybrzuszeń. U nas po malowaniu na podłodze było sporo grudek po gruncie i farbie. Pozbyliśmy się ich za pomocą szpachelki.

Ostatnim etapem jest wyczyszczenie podłoża. Dlaczego? Ponieważ w przeciwnym razie w domu będzie wiecznie unosił się kurz. Po zeszlifowaniu grudek, powstałych w trakcie malowania, odkurzyliśmy podłogę, a następnie wałkiem zagruntowaliśmy ją. Grunt ma silne właściwości wiążące i wspaniale zwiąże z gruntem kurz, który nie udało się odkurzyć.

przygotowanie podłoża
Wyczyszczone i zagruntowane podłoże

Położenie podkładu

Na tak przygotowane podłoże należy wyłożyć folię. W miejscach, gdzie jest sztukowana, sklej ją taśmą. Na folię należy ułożyć izolację akustyczną. My wybraliśmy piankę, jest ona tańsza niż np. płyty korkowe, ale na razie nie możemy narzekać i jak najbardziej polecamy. W przypadku pianki istotne jest, iż trzeba ją ułożyć w kierunku przeciwnym od tego, w którym będą układane panele. To znaczy jeżeli układasz panele poziomo względem okna, piankę rozłóż pionowo i na odwrót. Kolejną ważną rzeczą jest, że poszczególne pasy pianki muszą być sklejone taśmą na całej długości najlepiej jednym kawałkiem.

jak ułożyc panele podłgowe?
Układanie paneli w korytarzu
panele podłogowe
Panele w pokoju

Ułożenie paneli

Jest wiele szkół i złotych reguł dotyczących kierunku układania paneli w pomieszczeniach. Według niektórych należy kłaść panele prostopadle do okna. Inni twierdzą, że w pomieszczeniach wąskich, a długich należy je układać poprzecznie, aby poszerzyć i skrócić optycznie pomieszczenie. Jak próbowaliśmy pogodzić każdy z poglądów w pokojach na górze, to okazało się, że wszędzie powinniśmy położyć panele w inną stronę. Zdecydowaliśmy się więc nie przejmować i położyć wszędzie w jednym kierunku, aby cała góra tworzyła jedną całość. W dodatku położyliśmy panele równolegle do dłuższego z boków domu i również jesteśmy zadowoleni z tego wyboru. Układanie wzdłuż dłuższej ściany powoduje, iż mniej jest przycinania paneli, a co za tym idzie kładzie się je szybciej.

układanie paneli podłogowych
Panele w kolejnych rzędach należy wkładać pod kątem 70°

Panele zacznij kłaść w jednym z rogów pokoju. Najlepiej tak, aby kończąc kierować się w stronę drzwi. Pierwszy panel połóż, zachowując szczelinę dylatacyjną, za pomocą klocków dystansowych. Jest to istotne, dlatego iż panele mogą w niewielkim stopniu pod wpływem temperatury i wilgoci zmieniać swój rozmiar. Jeżeli położysz je, nie zachowując szczeliny dylatacyjnej przy ścianach, a one zwiększą swój rozmiar będą sprężynować i w związku z tym skrzypieć.

jak ułożyć panele podłogowe?
Mała porada jak prostym sposobem dociąć na odpowiednią długość ostatni panel w rzędzie…

Kolejne panele „wkładaj” w poprzednie, aż dojdziesz do ściany. Ostatni panel przytnij za pomocą wyrzynarki na odpowiednia długość, a kawałek, który Ci pozostał, połóż jako pierwszy w kolejnym rzędzie. Następnie powtarzaj te czynności, zachowując przy ścianie zawsze szczelinę dylatacyjną, aż do końca pokoju.

układanie peneli
Jak widać kolejny panel wymaga przycięcia. Nie musisz jednak za każdym razem mierzyć metrówką ile należy odciąć.

Na filmikach, które oglądaliśmy przed rozpoczęciem prac, pokazywano że kolejny panel „wkłada się” w panel z poprzedniego rzędu w pewnej odległości od poprzedniego panelu w rzędzie który aktualnie układa się. A następnie za pomocą dobijaka i młotka „przesuwamy” panel do panelu obok. Na początku stosowaliśmy się do instrukcji, ale praca w ten sposób trwała długo i była głośna, w związku z biciem młotkiem w dobijak. Zdecydowaliśmy się zatem nie pozostawiać odległości od poprzedniego panelu, a dobijać go młotkiem gumowym, aby klik klak wskoczył. Zdecydowanie polecam tą metodę.

jak przyciąć ostatni panel w rzędzie?
Przekręć panel do góry nogami, przyłóż go równolegle do poprzedniego rzędu i do ściany, zachowując szczelinę dylatacyjną. Następnie za pomocą deseczki lub kątownika odrysuj linię. W tym miejscu przetnij panel wyrzynarką. Mały kawałek połóż jako ostatni w rzędzie, a większy będzie pierwszym panelem w następnym rzędzie.

I taka jest właśnie odpowiedź na pytanie jak położyć panele podłogowe. Naprawdę nie jest to nic trudnego, a pozwoli na zaoszczędzenie pewniej kwoty pieniędzy, która może się przydać przy innym projekcie w trakcie urządzania domu.

panele podłogowe
A tu już skończona podłoga z listwami.

 

3
Tags: DIY, panele podłogowe, zrób to sam

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 shares

O autorze

Mam na imię Justyna

Mam na imię Justyna

Zapraszam Cię do lektury mojego bloga, na którym dzielę się przygodami związanymi z urządzaniem naszego domu oraz renowacją mieszkania moich rodziców i pomysłami DIY.