Francuskie okiennice, czyli impresje z wakacji cz.1

francuskie okiennice

Co roku, w ramach odwiedzin rodziny Chéri, mamy okazję być we Francji. W trakcie przechadzania się wąskimi uliczkami małych miasteczek Burgundii, na pierwszy plan dla mojego polskiego oka, wysuwają się francuskie okiennice. Nie sposób znaleźć budynek, który nie posiadałby okiennic. Malutkie domki, wspaniałe wille, kamieniczki – wszystkie posiadają okiennice.

francuskie okiennice

francuskie okiennice

Gdy szukaliśmy naszego wymarzonego domu, jednym z pierwszych pytań Chéri było: dlaczego w Polsce nie ma okiennic? Nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałam i szczerze mówiąc teraz, gdy poznałam ich zalety, również nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie.

francuskie okiennice

zielone okiennice

Francuskie okiennice to w końcu same zalety!

Okiennice w nocy zapewnią całkowitą ciemność w pokoju. Żadne zasłony nie mogą się im równać. Światło księżyca, gwiazd, lamp miejskich czy wschód słońca nie prześlizgną się przez francuskie okiennice. Dodatkową zaletą nocą jest możliwość pozostawienia otwartego okna, w celu dotlenienia się, bez obawy że ktoś wejdzie do domu lub że zostaniesz pogryziony przez komary.

niebieskie okiennice

drewniane okiennice

Rano wraz z pobudką domowników francuskie okiennice otwierają się i wpuszczają promienie słońca do wnętrz. Natomiast koło południa są znowu zamykane, aby chronić domowników przed upałami. Dodatkowo w związku z tym, iż zamykają się od wewnątrz stanowią ochronę domów przed złodziejami w trakcie wyjazdów na wakacje. Stąd żaluzje antywłamaniowe to we Francji bardzo rzadki widok.

francuskie okiennice

francuskie okiennice

Wyraź siebie przez okiennice

Francuzi są dość restrykcyjni jeżeli chodzi o krajobraz. Domy w Bretanii są tylko białe z czarnymi dachami, ponieważ biel i czerń to kolory regionu. W Burgundii wszystkie dachy muszą być pokryte Tuile de Bourgogne, czyli specjalnymi dachówkami w kolorze czerwono-pomarańczowym. Wymagają one o wiele mocniejszej konstrukcji drewnianej pod spodem niż zwykłe polskie dachówki, ponieważ są o wiele bardziej ciężkie. Okiennice nie podlegają jednak ograniczeniom kolorystycznym. Stąd to właśnie za ich pomocą można nadać w Burgundii charakteru i wyjątkowości swoim czterem kątom, co jak widać Francuzi robią z umiłowaniem.

francuskie okiennice

francuskie okiennice

francuskie okiennice
Okiennice nawet w oknach do piwnicy!

 

3
Tags: Burgundia, Francja, francuskie okiennice, kolor na zewnątrz, okiennice

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 shares

O autorze

Mam na imię Justyna

Mam na imię Justyna

Zapraszam Cię do lektury mojego bloga, na którym dzielę się przygodami związanymi z urządzaniem naszego domu oraz renowacją mieszkania moich rodziców i pomysłami DIY.