Salon francuski – jak mieszkają Francuzi?

kanapa

Salon francuski, który chcę dzisiaj pokazać to oczywiście przestrzeń dzienna w domu rodziców Chéri. Post ten jest kolejną częścią miniserii dotyczącej Francji. Jeżeli interesują Cię ciekawostki i impresje o Francji i kulturze francuskiej, mogą Cię zainteresować posty: Francuskie okiennice, Kwiaty we Francji, Ogród francuski po angielsku, Lekcje Madame Chic i trochę refleksji o moim Francuzie.

francuski próg

drzwi wejściowe
Drzwi wejściowe do domu.

Francuski dom

Moi rodzice po pierwszej wizycie w domu rodzinnym Chéri byli zdumieni ilością wiekowych mebli drewnianych. Sami po cichu również o nich marzą, jednak ich niewielkie mieszkanko zostałoby przytłoczone przez drewniane meble, które z reguły są bardzo szerokie. Druga kwestia to oczywiście cena. U nas antyki kosztują naprawdę nie mało i niewielu z nas może sobie pozwolić na urządzenie całego domu takimi meblami.

drzwi frontowe
Drzwi frontowe prowadzące do pięknego ogrodu.

Po krótkiej rozmowie z przyszłymi teściami okazało się, że we Francji sprawa przedstawia się nieco inaczej. Otóż we Francji drewniane meble są tak modne, że właściwie ich ceny nie przewyższają dużo ceny zwykłych mebli. Poza tym można znaleźć perełki na Antiquités Brocante (odpowiedniki naszych pchlich targów) za naprawdę niewielkie ceny. Dlatego też salon francuski został urządzony w klasycznym wydaniu bez większych problemów.

fresk w przedsionku
Piękny fresk w przedsionku ręcznie robiony przez tatę Chéri.

Salon francuski

Do domu wchodzi się prosto z ogrodu przez szklane drzwi. W przedsionku centralne miejsce zarezerwowane jest na pianino, które już od progu wprowadza gości w nastrojowy klimat. Nie muszę chyba dodawać, że większość z domowników, włącznie z Chéri, potrafi na nim zagrać. Przedsionek zdobi również mała ławeczka do przebrania butów oraz ręcznie malowane freski i obraz przez tatę Chéri.

pianino w przedsionku
W przedsionku naczelne miejsce zajmuje pianino.
pianino
Co dziś zagramy?

Następnie wchodzi się do salonu. Tutaj pierwsze skrzypce gra piękny kredens z dwoma fotelami. Nieco dalej znajduję klimatyczną konsolkę z lampką w kształcie trąbki i ręcznie zrobionym ślimakiem przez mamę Chéri.

konsolka
Klimatyczna konsolka z piękną lampką w kształcie trąbki.
konsolka
Dekoracje konsolki.

Salon francuski utrzymany jest w stylu klasycznym, jednak wprowadzono do niego trochę kolorów. Ręcznie wykonana patchworkowa kapa na kanapę i na ścianę, żółte serwetki zrobione na szydełku – to dzięki nim w tym wnętrzu zawitało lato.

kredens
Piękny antyczny kredens z kryształami.

Salon francuski: połączenie klasyki z własnoręcznymi dekoracjami, które odzwierciedlają pasje i zainteresowania domowników. Zapraszam do oglądania!

stolik kawowy
Stolik kawowy z ręcznie wykonanymi serwetkami.
kominek
Klasyczny kominek znajduje się w centrum.

kanapa

 

2
Tags: antyki, Francja, jak mieszkają francuzi, salon, salon francuski

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Comments

  • grr
  • 14 maja 2016
  Odpowiedz

  wow, piękny i eklektyczny ?

   • Justyna
   • 15 maja 2016
   Odpowiedz

   Cieszę, że się podoba 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 shares

O autorze

Mam na imię Justyna

Mam na imię Justyna

Zapraszam Cię do lektury mojego bloga, na którym dzielę się przygodami związanymi z urządzaniem naszego domu oraz renowacją mieszkania moich rodziców i pomysłami DIY.