Urządzając nowe mieszkanie często zapominamy o przedpokoju a przecież jest on wizytówką naszego mieszkania. To w nim witamy gości, odbieramy od kuriera przesyłki czy płacimy za zamówioną pizzę. Dobrze urządzony przedpokój powinien być oczywiście spójny z innymi pomieszczeniami, schludny i przede wszystkim wygodny. Oznacza to że nie może w nim zabraknąć szafki na buty, siedziska na którym usiądziemy żeby je założyć czy wieszaka na który odwiesimy nasze odzienie wierzchnie. Oczywiście możecie to wszystko kupić w sklepie albo spróbować wykonać je sami tak jak zrobili to moi rodzice. Jak wykonać proste meble do przedpokoju DIY? To naprawdę nic trudnego przekonajcie się sami.
Urządzenie idealnego gniazdka nie należy ani do najłatwiejszych ani do najtańszych czynności. Często szukając oszczędności decydujemy się na jakieś tymczasowe rozwiązania, np. my w przedpokoju drzwi do szafy zastąpiliśmy zasłonką. Rodzice postanowili sami wykonać siedzisko-szafkę na buty oraz wieszak na kurtki. To nie tylko dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale również możliwość zrobienia mebla idealnie pod wymiar wnęki. W przyszłości w przedpokoju ma również stanąć duża szafa na wymiar, jednak póki co meble do przedpokoju DIY sprawdzają się równie świetnie.
Meble do przedpokoju DIY
Materiały na siedzisko
Do wykonania skrzyni o wymiarach 40x80x40 cm potrzebne są:
- Półka sosnowa 1,8x20x80 cm – 2 szt (posłużyła na klapę)
- Kantówka sosnowa 3x6x100 cm – 2 szt (nogi)
- Kantówka sosnowa 2x4x100 cm – 4 szt (stelaż)
- Formatka MDF 10x400x800 (dno)
- Podnośnik pneumatyczny – 2 szt
- Konfirmanty – 8 szt
- Wkręty do drewna (spora ilość)
- Listewka ozdobna kątowa – 2 szt
- Deska boazeryjna – 4 szt
- Lamelki
- Farba, bejca, wosk
Wykonanie
- Klapa siedziska powstała z dwóch półek sosnowych, które zostały ze sobą połączone przy użyciu lamelek oraz kleju. Mamy nadzieję, iż siedzisko będzie wystarczająco mocne. Ten etap możecie pominąć, jeżeli uda Wam się kupić półkę o odpowiednich wymiarach. Nam się niestety nie udało.
- Następnie pozostałe części zostały docięte na potrzebne wielkości. Deski boazeryjne przycięto na odcinki o długości 33 cm. Kantówki na nogi na odcinki o długości 39 cm. A kantówki na stelaż na 4 odcinki o długości 64 cm i 4 o długości 31 cm. Po czym wszystkie części zostały przeszlifowane.
- Przy użyciu konfirmatów powstał stelaż z nogami. A następnie przymocowane zostało dno skrzyni.
- Po zamontowaniu dna dokręcone zostały deski boazeryjne do kantówek w stelażu. Wkręty zostały zasłonięte ozdobną listewką, która w kilku miejscach została wzmocniona wstrzelonymi takerem gwoździkami.
- Całość została dwukrotnie pomalowana farbą akrylową na biało.
- Klapa skrzyni została zabejcowana i zawoskowana. Następnie za pomocą zawiasów klapa została przymocowana do skrzyni. Na koniec został zamontowany podnośnik pneumatyczny oraz spowalniacze, aby klapa nie trzaskała przy zamykaniu.
Materiały na wieszak
- Półka sosnowa 1,8x20x80 cm – 3 szt
- Haczyki do zawieszania
- Farba, bejca, wosk
Wykonanie
- Dwie poziome półki wieszaka zostały wykonane z tych samych półek sosnowych, które wykorzystaliśmy do zrobienia skrzyni. Trzecia półka została przecięta na pół i doklejona do dwóch pozostałych. Boki ze skośnym wycięciem i listewka do której przykręcone są wieszaki zrobione zostały ze ścinków które pozostały po innych projektach. Te części wieszaka jak również górna półka zostały ozdobnie wykończone za pomocą frezarki. Elementy wieszaka zostały przymocowane na klej wikol oraz na kołki i lamelki.
- Następnie dolna część wieszaka została pomalowana na biało, natomiast górna półka została zabejcowana i zawoskowana.
- Po wyschnięciu przykręcone zostały czarne uchwyty, które rodzice kupili w sklepie Jula.
Nasze meble do przedpokoju DIY idealnie wpasowały się we wnękę, która ma 86cm długości. W przyszłości rodzice planują również zabezpieczyć ścianę przed brudzeniem się prawdopodobnie boazerią.
Jak Wam się podoba kolejne dzieło moich rodziców? Jeżeli chcielibyście zobaczyć ich inne dzieła to koniecznie zajrzyjcie też tutaj:
32
Świetnie wyszło 🙂 Najbardziej podoba mi się skrzynia.
Dziękuję! Cieszę się że mebelki przypadły do gustu 🙂 Pozdrawiam
Super post 🙂 Właśnie takie niewielkie meble wykonane własnoręcznie są moim zdaniem najlepsze. 🙂 Pozdrawiam!
Takie meble zdecydowanie mają duszę i swoją historię już od pierwszych chwil w których staną w naszym domu 🙂 Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam.
Śliczne. Nigdy bym nie powiedział, że to własnoręczna praca. Brawo !
Z każdym mebelkiem nabieramy wprawy i doświadczenia 🙂 Idzie więc coraz łatwiej i z lepszymi efektami. Pozdrawiam !
Świetne pomysły i wykonanie, zapraszamy do nas 🙂
Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Piękne, szczególnie skrzynia <3 Bardzo dobrze wygląda to połączenie drewna na górze z białym dołem.
Bardzo przydatne byłby podsumowania kosztów takich projektów – by można było je porównać z gotowymi opcjami 🙂 Orientujesz się może ile to wyszło?
Całość kosztowała około 220 zł. Cieszę się że mebel się spodobał 🙂 Pozdrawiam
Świetny pomysł, meble wyglądają super. Pozdrawiam 🙂
Dziękuję 🙂 cieszę się że mebelki się podobają! Pozdrawiam
Super mebelki, bardzo ładny kolor bejcy czy można prosić jaki kolor bejcy oraz z jakiej firmy?
Dziękuję 🙂 cieszę się, że meble się podobają! Bejca to dąb średni firmy Liberon. Pozdrawiam 🙂
Super, wyszły genialnie!:)
Dziękuję! Cieszę się że nasze mebelki się spodobały 🙂 Pozdrawiam