Ciasto Trzech Króli czyli 6 stycznia po francusku

ciasto Trzech Króli

We Francji w przeciwieństwie do Polski 6 stycznia jest dniem pracującym. Francuzi jednak mają ciekawą tradycję związaną z tym dniem a mianowicie ciasto Trzech Króli, o którym chciałabym Wam dziś trochę opowiedzieć.

Ciasto Trzech Króli

Tradycja

6 stycznia we francuskich domach pojawia się na stole Galette des Rois, czyli ciasto Trzech Króli. Jest to deser, który robi się z ciasta francuskiego, natomiast nadzienie to krem migdałowy. W środku ciasta umieszcza się porcelanową figurkę (fève), która przedstawia Jezusa, a obecnie coraz częściej postacie np. z kreskówek.

Ciasto kroi się na taką liczbę kawałków, która odpowiada liczbie osób przy stole. Następnie zgodnie z tradycją najmłodszy członek rodziny wchodzi pod stół i decyduje dla kogo są poszczególne kawałki ciasta. Osoba, która natrafi w swoim kawałku na ceramiczną figurkę staje się królem i dostaje papierową koronę, która jest dołączona do ciasta.

Trochę historii

Jak się można spodziewać historia Galette des Rois ma niewiele wspólnego z chrześcijańskimi praktykami. W rzeczywistości tradycja ta wywodzi się z czasów rzymskich, z Saturnaliów czyli dorocznego święta ku czci boga rolnictwa, Saturna. Było to święto pojednania i równości, w czasie którego Rzymianie wybierali jednego z niewolników na króla dnia. W trakcie uroczystej kolacji w każdej rodzinie spożywano ciasto z ukrytym fève, którym było pierwotnie ziarno fasoli. Dopiero z czasem zwalczając ten pogański obrządek Kościół zastąpił ziarno fasoli ceramiczną figurką Jezusa.

Najmłodszy z rodziny chował się pod stół i decydował dla kogo był poszczególny kawałek ciasta. Niewolnik, który miał fève stawał się królem dnia i mógł wydawać polecenia zarówno innym niewolnikom jak i Panom. Po tym dniu według niektórych przekazów był skazywany na śmierć, według innych wracał do swojego normalnego życia niewolnika.

U nas

Zazwyczaj ciasto Trzech Króli jest dostępne we Francji już w okolicy Świąt Bożego Narodzenia, kiedy jesteśmy u rodziców Chéri. Dlatego my świętujemy trochę wcześniej. Ciasto jest jednak całkiem proste i szybkie do wykonania a w internecie widziałam mnóstwo przepisów. Polecam Wam gorąco, ponieważ ciasto jest naprawdę bardzo dobre.

Święto Trzech Króli

PS. Gdyby interesowały Was inne tradycje i informacje o Francji, zapraszam do nowej kategorii – Francja.

2
Tags: Ciasto Trzech Króli, Francja, tradycje francuskie

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Comments

 1. Odpowiedz

  Chyba dwa lata temu popełniłam post o tradycjach tego święta. Przygotowałam nawet ciasto z polskiego przepisu – drożdzowe z bakaliami. W tym przepisie ukrywało się migdał i obierało takowego króla. Jak widać tradycje przenikają się i bardzo dobrze, bo miło uczcić ten dzień specjalnym akcentem. Pozdrawiam i czekam na więcej ciekawostek 🙂

  1. Odpowiedz

   Właśnie mi tradycja przypadła bardzo do gustu i na pewno będziemy ją kontynuować również w Polsce 🙂 Pozdrawiam

  • Inaros
  • 7 stycznia 2017
  Odpowiedz

  Ciekawa tradycja, a ciasto wygląda pysznie.

  1. Odpowiedz

   I jest pyszne! Pozdrawiam

 2. Odpowiedz

  Ciasto wygląda super! chętnie bym się poczęstowała 🙂

  1. Odpowiedz

   Może pokusimy się, żeby zrobić samemu. Wtedy na pewno na blogu pojawi się przepis 🙂 Pozdrawiam

 3. Odpowiedz

  mmmm pyszności! 🙂

  1. Odpowiedz

   Tak, ciasto jest pyszne. Polecam!

 4. Pingback: Poisson d'avril czyli prima aprilis po francusku - Projekt Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 shares

O autorze

Mam na imię Justyna

Mam na imię Justyna

Zapraszam Cię do lektury mojego bloga, na którym dzielę się przygodami związanymi z urządzaniem naszego domu oraz renowacją mieszkania moich rodziców i pomysłami DIY.