Ocieplane skrzynki na kwiaty DIY, czyli balkon zimą

kwiaty na balkonie

kwiaty na balkonie

Jak przygotować balkon na zimę to pytanie, które stało się ostatnio bardzo popularne. Jeszcze całkiem niedawno pokazywałam metamorfozę balkonu moich rodziców wraz ze skrzynią-siedziskiem, kwietnikiem z palety czy rozkładanym stolikiem, a dziś już zima za pasem. Dnie, a przede wszystkim noce stały się bardzo chłodne. My wyciągnęliśmy z szafy ciepłe kurtki, które chronią nas przed mrozem, a co z roślinkami balkonowymi? Dla nich też postanowiliśmy zrobić zimowe odzienie: ocieplane skrzynki na kwiaty. Mamy nadzieję, że rośliny przezimują w nich bezpiecznie i w przyszłym roku znowu będą gościć na naszym balkonie.

materiał na skrzynki
Przycięte listewki na skrzynki.
materiał na skrzynki
Rozmiar skrzynki to rozmiar plastikowych doniczek powiększonych o grubość styropianu.

Przygotuj balkon na zimę

Jakie rośliny mogą przetrwać zimę?

Koniec października to dobry czas, na uporządkowanie balkonu i przygotowanie roślin do zimy. Te jednoroczne, po zgubieniu liści, wyrzuca się razem z bryłą korzeniową. Tak zrobili moi rodzice z werbeną i smagliczką. Choć ta pierwsza to roślina wieloletnia, w naszym klimacie uznawana jest za jednoroczną i uschła rodzicom już we wrześniu. Również krzak pomidorów, po zebraniu ostatnich owoców, został wyrzucony.

skrzynki na kwiaty w trakcie powstawania
Tak powstawały nasze ocieplane skrzynki na kwiaty.
powstawanie skrzyni
Skrzynki powstały z resztek materiału, które latem kupiliśmy na wykonanie skrzyni balkonowej ze siedziskiem.

Rośliny wieloletnie natomiast, takie jak różyczki, krzewy iglaste czy pelargonie, mają szansę przetrwać zimę, ale należy je do niej odpowiednio przygotować. Rośliny te są bowiem bardzo narażone na przemarzanie, ponieważ ich korzenie osłania jedynie doniczka i cienka warstwa ziemi. Powinno się zatem zabezpieczyć ich bryłę korzeniową przed mrozem, ustawiając kwiatki najlepiej na kawałku styropianu, czy drewna, a ich boki owinąć jutą, agrowłókniną, słomą, czy nawet pogniecionymi gazetami. My postanowiliśmy przygotować drewniane ocieplane skrzynki na kwiaty, aby zapewnić im jak najlepsze warunki. Skrzynki zostały wykonane w ten sam sposób jak skrzynia-siedzisko na balkon.

ocieplane skrzynki na kwiaty
Gotowe skrzynki na kwiaty.

Ocieplane skrzynki na kwiaty

Plastikowe doniczki zostały ściągnięte z balustrady i wsadzone do drewnianych skrzynek, których wnętrze wyścieliliśmy styropianem. Między styropian a doniczki włożyliśmy pogniecione gazety. Od góry rośliny posypaliśmy suchymi liśćmi i patykami. Tak zabezpieczone kwiatki zostały przeniesione w zaciszne miejsce, aby uchronić je od wiatru.

ocieplenie
Oprócz styropianu do ocieplenia skrzynek użyliśmy też liści, gazet oraz agrowłókniny.
ocieplane skrzynki na kwiaty
Do gotowych ocieplanych skrzynek wkładamy roślinki.
ocieplanie
Pomiędzy styropian a doniczkę wsadziliśmy jeszcze pogniecione gazety.

Zimą roślinki mogą ucierpieć nie tylko od mrozu czy wiatru, ale też od suszy. Podlewanie jest szczególnie ważne dla roślin zimozielonych, które nawet zimą nie przerywają wzrostu. Nasze roślinki zimą będziemy podlewać raz na 2-3 tygodnie niewielką ilością wody, ale tylko wtedy jeśli temperatura będzie powyżej zero stopni. Pelargonie natomiast przenieśliśmy na widną klatkę schodową. W czasie zimy też będą podlewane sporadycznie. W marcu zamierzamy pobrać szczepki na nowe sadzonki.

ocieplanie
Do kolejnej skrzynki również włożyliśmy pogniecione gazety.
ocieplanie
Na wierzch położyliśmy liście.

Mamy nadzieję, że ocieplane skrzynki na kwiaty wystarczająco ochronią rośliny przed mrozem i tak zabezpieczone przeżyją całą zimę. W zeszłym roku po lecie wyrzuciliśmy wszystkie kwiatki, więc tym bardziej jesteśmy ciekawi, czy ten sposób się sprawdzi. Dam znać latem, czy ocieplane skrzynki na kwiaty spełniły swoją funkcję.

poziomka na zimę
Poziomka nie została włożona do skrzynki, a jedynie owinięta gazetą, ponieważ znajduje się w ceramicznej, a nie plastikowej doniczce.
pelargonie zimą
Pelargonie przezimują na widnej klatce schodowej.
Poziomka zimą na balkonie
Poziomka owinięta agrowłókniną.
balkon na zimę
Tak wyglądają przygotowane kwiatki na zimę.
16
Tags: balkon, balkon zimą, DIY, ocieplane skrzynki na kwiaty, przygotuj balkon na zimę, zima, zimowe doniczki, zrób to sam

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Comments

 1. Pingback: Dekoracje DIY do sypialni: wieszak, lampki, itp. - Projekt Dom

 2. Pingback: Karmnik dla ptaków DIY i zasady dokarmiania ptaków - Projekt Dom

 3. Odpowiedz

  Troszkę pracy trzeba włożyć, ale warto, bo w takich donicach na pewno kwiaty przetrwają zimę

   • Justyna
   • 3 grudnia 2017
   Odpowiedz

   Tak, jesteśmy bardzo zadowoleni z doniczek. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 shares

O autorze

Mam na imię Justyna

Mam na imię Justyna

Zapraszam Cię do lektury mojego bloga, na którym dzielę się przygodami związanymi z urządzaniem naszego domu oraz renowacją mieszkania moich rodziców i pomysłami DIY.