Balkon, taras czy ogród docenia się szczególnie latem, gdyż umożliwiają chwilę relaksu na świeżym powietrzu nawet w mieście. Oprócz stolika, krzeseł czy kwietnika, na tarasie przyda się również skrzynia balkonowa z siedziskiem. Odpowiednia skrzynia posłuży nie tylko jako dodatkowe miejsce do siedzenia, ale również jako mebel do przechowywania np. ziemi, poduszek, odżywek do kwiatków, itp. Dzisiaj pokażę Ci jak wykonać skrzynię balkonową z siedziskiem samemu.
Skrzynia balkonowa z siedziskiem DIY
Materiał, do wykonania skrzyni o wymiarach zewnętrznych 57x43x43 cm
- 3 drewniane kantówki o wymiarach 4x4cm (w zależności od rozmiarów skrzyni można zastosować mniejsze lub większe),
- 16 metalowych łączników,
- wkręty do drewna samonawiercające,
- 4 regulowane nóżki (proste rozwiązanie w przypadku krzywego podłoża),
- deski boazeryjne lub elewacyjne,
- narożniki drewniane na wykończenie rogów (szerokość w zależności od gustu),
- gwoździe,
- 2 zawiasy.
Narzędzia:
- wiertarko-zakrętarka,
- wyrzynarka lub urządzenie wieloczynnościowe,
- młotek lub zszywacz tapicerski z funkcją gwoździarki (taker).
Wykonanie:
- Najpierw za pomocą łączników metalowych i kantówek wykonaj szkielet skrzyni balkonowej. W tym celu użyj wkrętów samonawiercających, aby uniknąć pęknięć podczas łączenia.
- Następnie każdą ściankę przymocuj za pomocą wkrętów odpowiednio przyciętymi na długość deskami.
- Klapę wykonaj osobno, od spodu mocując listewki również na wkręty, aby deski się nie rozsuwały. Następnie zamocuj klapę do boku skrzyni na zawias.
- Na koniec, przymocuj nóżki oraz aby ładnie wykończyć boki klapy i skrzyni przybij drewniane narożniki za pomocą takera.
Skrzynia balkonowa jest bardzo mocna i szczelna. Podczas deszczu do środka nie wlatuje woda, ponieważ deski boazeryjne są na pióro i wpust, podobnie jak w przypadku paneli podłogowych. Cała skrzynia balkonowa została zabezpieczona jedynie bezbarwnym impregnatem do drewna. Koszt takiej skrzyni to około 100zł.
Ponadto rodzice kupili również 6 desek ogrodzeniowych (każda po 4 zł) i zamocowując kolejne 2 deski (z palet z odzysku) za pomocą wkrętów, zostało stworzone oparcie. Całość została przymocowana do balustrady dzięki opaskom samozaciskowym. Na górnej poprzecznej deseczce wieszamy poduszkę na oparcie. Aby poprawić komfort siedzenia na wieko skrzyni kładziemy też poduszkę. Taki płotek stanowi nie tylko piękną dekorację na balkon, ale ma również zastosowanie praktyczne, jako oparcie.
20
Dziękuję za prosty i jasny opis z dobrymi ilustracjami. Pozdrawiam
Nie ma za co 🙂 fajnie, jeżeli komuś się przydał 🙂
Nie jestem pewna czy dobrze oceniam po zdjęciach ale mam wrażenie że do wykonania skrzyni użyto zwykłych zawiasów bez ocynku galwanicznego, chyba że pasywacja jest jakaś inna. Jak nie ma ocynku to potem rdza będzie się na nie pchać bardzo szybko, a już szczególnie jak wszystko będzie stać na balkonie. Armet ma w ofercie tanie zawiasy ocynkowane i korozja ich nie chwyta. Polecam się zainteresować w kontekście kolejnych realizacji – a jeśli ocynk jest to zwracam honor 😉 Poza wszystkim świetnie takie siedzisko skrzyniowe wygląda 🙂
Na razie ze skrzynią wszystko dobrze, a przetrwała już dwie zimy na balkonie, ale dziękujemy za wskazówkę. Pozdrawiam
Bardzo dobrze wygląda ta skrzynia 🙂 Niby prosta rzecz, a jak człowiek trochę się postara to prezencja jak ze sklepu 🙂 I w sumie elementów tu za wiele nie ma – drewno, splatane zawiasy, te nóżki… Jak ktoś ma wprawę w takich działaniach to podejrzewam, że nakład pracy nie będzie spory. Pozdrowionka!
To jeden z pierwszych projektów rodziców więc był trochę czasochłonny ale teraz praca z drewnem idzie im zdecydowanie szybciej 🙂 Pozdrawiam