Odbiór mieszkania od dewelopera: co należy sprawdzić?

odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera jest dla nas szczególnym dniem, w którym nie brak emocji i podekscytowania. Łatwo wówczas przeoczyć niektóre usterki czy też w ogóle zapomnieć o sprawdzeniu mieszkania. Stąd niektórzy decydują się na skorzystanie z usług doświadczonego budowlańca/majstra który sprawdza poprawność wykonania nieruchomości. Taka usługa jest oczywiście płatna i z tego co orientowali się moi rodzice w Szczecinie kosztuje ona około 250-300 zł w zależności od wielkości mieszkania. Jeżeli jednak chcecie sami dokonać odbioru technicznego mieszkania (jak moi rodzice) to warto się do tego przygotować.

Odbiór mieszkania od dewelopera

Co warto ze sobą zabrać?

odbiór mieszkania

Na odbiór mieszkania od dewelopera należy zabrać: drabinę, poziomicę (co najmniej 2-metrową), kartkę papieru, zapalniczkę, metrówkę lub dalmierz laserowy, kątownik, próbówkę i oprawki z żarówkami. Dodatkowo można również wziąć piłeczkę, aparat fotograficzny, umowę deweloperską z planem mieszkania oraz piankę do golenia. Przydatność poszczególnych rzeczy wyjaśnię w dalszej części tekstu.

Moi rodzice mieli swobodny dostęp do mieszkania przed samym odbiorem i dlatego niektóre rzeczy sprawdzili jeszcze przed samym odbiorem technicznym. Polecam takie rozwiązanie ponieważ niektóre z czynności sprawdzających są nieco czasochłonne.

Powierzchnia mieszkania

nowe mieszkanie - rozkład

Wprawdzie błędy takie jak postawienie ściany o 20 cm na korzyść sąsiada w dzisiejszych czasach nie powinny się już zdarzać to jednak gorąco zalecam dokładnie sprawdzenie powierzchni mieszkania. Pamiętajcie że np. czynsz jest naliczany na podstawie wielkości mieszkania. Po co przez lata płacić co miesiąc 5 zł za dużo?

Ponadto jeżeli projektujecie kuchnię na wymiar na podstawie planu dewelopera czy wszelkie inne zabudowy każdy milimetr się liczy. Po co psuć sobie nerwy przy montażu kuchni że szafki nie wchodzą skoro można odpowiednio wcześnie wszystko wymierzyć? Do tego przyda się oczywiście metrówka bądź dalmierz laserowy.

Stan ścian i posadzek

odbiór mieszkania od dewelopera

Ściany i posadzki powinny być równe, bez wybrzuszeń i pęknięć. Do sprawdzenia tego przyda się oczywiście poziomica, kątownik oraz drabina. Wskazane jest również miejscowo ostukać ściany oraz sufity we wszystkich pomieszczeniach by sprawdzić czy powłoki tynkarskie są dobrze zespolone ze ścianą. Jeżeli tak nie jest pukając powinniście usłyszeć odgłos pustki. Należy to zgłosić do dewelopera ponieważ w przyszłości taki tynk może po prostu odpaść.

To czy podłogi są równe można sprawdzić za pomocą poziomicy czy piłeczki. Piłeczka położona w różnych miejscach nie powinna się toczyć. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na narożniki pomieszczeń.

Okna i parapety

odbiór techniczny mieszkania

W trakcie odbioru należy zwrócić również uwagę na okna i parapety. W przypadku okien powinniśmy sprawdzić zarówno sam mechanizm otwierania i zamykania jak również to czy są one równo osadzone. Otwarte okna nie zależnie od ich pozycji nie powinny same się zamykać ani otwierać.

Osadzenie parapetów należy sprawdzić za pomocą poziomicy. Dodatkowo należy dokładnie obejrzeć wszystkie okna i parapety pod kątem zarysowań. Warto jeszcze sprawdzić szczelność drzwi balkonowych oraz drzwi wejściowych. Do tego przyda się kartka papieru. Jeżeli zamkniemy drzwi z kartką w środku nie powinno być możliwe jej wysunięcie.

Grzejniki

W przypadku grzejników należy sprawdzić czy zostały prawidłowo zamontowane, czy dobrze trzymają się ściany, czy nie mają uszkodzeń mechanicznych, korozji lub wgnieceń, a także czy regulatory temperatury właściwie pracują. Rodzice mieli szczęście, że instalacja centralnego ogrzewania była już uruchomiona, mogli więc również sprawdzić czy grzejniki nie są zapowietrzone.

Otwory drzwiowe

Co do otworów drzwiowych wskazane jest sprawdzić czy została wysokości, szerokości oraz odchylenia od pionów. Ten punkt choć był znany moim rodzicom został przeoczony i niestety jeden z otworów okazał się za wysoki. Zostało to zauważono dopiero w trakcie pomiaru na drzwi i niestety mój tata musiał nieco obniżyć ten otwór we własnym zakresie.

Instalacja elektryczna

Przy odbiorze należy również sprawdzić instalację elektryczną, tzn. wszystkie kontakty, włączniki światła oraz oświetlenie. Należy sprawdzić czy wszystkie wyłączniki i gniazda są zamontowane zgodnie z projektem i czy nie są uszkodzone. Sprawdzając górne oświetlenie wskazane jest zamontowanie oprawek w całym mieszkaniu i zapalenie ich wszystkich razem. Dopiero wtedy widać czy światło nie mruga lub nie występuje iskrzenie.

Sprawdzenie instalacji może być jednak nie możliwe, jeżeli prąd budowlany został już odcięty a nie podpisaliśmy jeszcze umowy z dostawcą prądu. Wówczas instalację należy sprawdzić w ciągu 14 dni od odbioru mieszkania.

Instalacja wentylacyjna

Warto sprawdzić również drożność instalacji wentylacyjnej. Do tego przyda się zapalniczka. Płomień powinien być wciągany przez otwór wentylacyjny przy otwarciu okna, natomiast przy zamknięciu lekko odchylać się w jego stronę.

Instalacja gazowa

Jeżeli w mieszkaniu mamy gaz warto sprawdzić również szczelność instalacji gazowej do zaworu. Można to zrobić np. za pomocą pianki do golenia którą nakłada się na badany obszar. Gdy instalacja jest nieszczelna na powierzchni pianki powstają bąble.

Komórka lokatorska i miejsce parkingowe

Wraz z mieszkaniem często kupuję się również miejsce parkingowe oraz komórkę lokatorską. Należy pamiętać że one również powinny być sprawdzone zgodnie z wyżej wymienionymi punktami w dniu odbioru nieruchomości od dewelopera.

Odbiór kluczy

Nie zapomnij o odbiorze wszystkich kluczy od drzwi wejściowych, klatki, komórki lokatorskiej, skrzynki pocztowej, pilotów do bram wjazdowych na parkingi podziemne lub wjazdowej na obszar budynku i kodów dostępu do domofonów.

Z reguły zamontowane wkładki w drzwiach są zamkami budowlanymi i w momencie podpisania protokołu odbioru zostają wydane nowe zamki z informacja, że firma będzie je instalowała w obecności właściciela lokalu, a obecnie wkładki podlegają zwrotowi.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Na sam koniec polecam szczegółowo sprawdzić czy wszystkie zauważone usterki zostały wpisane w protokół zdawczo-odbiorczy. Z reguły usterki wpisane do protokołu usuwane są w terminie 30 dni od daty ich zgłoszenia. Protokół powinien być sporządzony w dwóch kopiach: jednej dla dewelopera i drugiej dla nas.

Cały budynek a co za tym idzie również mieszkania są objęte przez dewelopera gwarancją. Oznacza to że wszelkie zmiany aranżacyjne (np. przestawienie ściany, przeniesienie punktu elektrycznego) powinny być wykonane przez dewelopera za dodatkową opłatą. Dokonanie takich zmian we własnym zakresie skutkuje utratą gwarancji.

A Wy robiliście odbiór mieszkania od dewelopera sami czy zdecydowaliście się na pomoc specjalisty?

 

17
Tags: nowe mieszkanie, rynek pierwotny, wskazówki

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Comments

 1. Odpowiedz

  Bardzo ważny temat! W przypadku okien polecam sprawdzić także to, czy są na nich rysy. Jeśli będą zarysowania to deweloper powinien zdeklarować się i wymienić okna lub drzwi balkonowe na nieporysowane.

   • Justyna
   • 18 stycznia 2018
   Odpowiedz

   Dokładnie, należy dokładnie sprawdzić całe okna 🙂 Pozdrawiam

 2. Odpowiedz

  Pamiętam, że swoje mieszkanie odbierałam razem ze specjalistą, który sprawdził wszystkie najważniejsze elementy. Z jednej strony poziomica baaaardzo się przydaje, ale z drugiej takie drobiazgi jak sprawdzenie okien czy drzwi jest również istotne.

   • Justyna
   • 18 stycznia 2018
   Odpowiedz

   Najważniejsze jest żeby mieszkanie zostało sprawdzone przed odbiorem, żeby uniknąć potem nieprzyjemności. A z drobiazgami często potem wychodzą problemy 🙂 Pozdrawiam

 3. Odpowiedz

  Mieszkanie warto zmierzyć przy pierwszej sposobności. Jeżeli czekamy na odbiór mieszkania, trwa jeszcze budowa to często deweloperzy wpuszczają klientów do gotowych mieszkań – po zabezpieczeniu tereny budowy (zdjęciu rusztowania). Wówczas jeżeli metraż jest na naszą niekorzyść możemy upomnieć się o zwrot różnicy ceny mieszkania – nie są to duże kwoty bo różnica metrażu realnego od tych planowanych są raczej minimalne, ale warto pamiętać 🙂

   • Justyna
   • 12 lutego 2018
   Odpowiedz

   Dokładnie, warto upomnieć się o swoje 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 shares

O autorze

Mam na imię Justyna

Mam na imię Justyna

Zapraszam Cię do lektury mojego bloga, na którym dzielę się przygodami związanymi z urządzaniem naszego domu oraz renowacją mieszkania moich rodziców i pomysłami DIY.