Kwiaty we Francji – impresje z wakacji cz.2

kwiaty we Francji

Pierwszą rzeczą, która rzuciła się w oczy mojej rodzinie we Francji, były wszechobecne okiennice, o których pisałam tu. Natomiast kolejną, która przykuła naszą uwagę, to kwiaty we Francji. Moja mama stwierdziła, że nigdy w życiu nie widziała tyle kwiatów co w Burgundii. A wszystko dzięki Konkursowi kwitnących miast i miasteczek (fr. concours des villes et villages fleuris) i to właśnie o nim dziś trochę więcej.

kwiaty we Francji

Kwiaty we Francji

Co to za konkurs i o co w nim chodzi?

kwiaty we Francji
Kwiaty na moście.

Konkurs kwitnących miast i miasteczek został zapoczątkowany w 1959 roku, w celu promowania tworzenia terenów zielonych we Francji. Jest to inicjatywa państwowa, ale biorą w niej udział nie tylko władze regionalne, ale również sami mieszkańcy. Niezależnie od tego, czy znajdziesz się w większym mieście jak Auxerre, czy w zupełnie malutkim miasteczku, jak Châteauneuf, wszędzie dookoła są kwiaty we Francji. Władze lokalne bardzo dbają o to, aby na ulicach były doniczki z kwiatami, kwietniki zawieszone na lampach, kwiaty zasadzone wokół drzew, w nieużywanych już studniach, czy w korytach, z których kiedyś wodę piły konie. Ukwiecone są również ronda, skwery czy parki. Kwiaty we Francji spotkasz, przechadzając się wzdłuż rzeki, robiąc zakupy w centrum czy jedząc ciasto w kawiarni.

Kwiaty we Francjikwiaty we Francji

kwiaty we Francjikwiaty we Francji

kwiaty we Francji
Nawet wokół drzew zasadzone są kwiaty.

To jednak nie wszystko. Również sami mieszkańcy bardzo się angażują i dbają o to, aby wokół ich domów kwiaty były wszechobecne. Doniczki z kwiatami znajdują się nie tylko w oknach czy na schodach , ale również przy bramach wjazdowych. Całe budynki pokryte są niekiedy winoroślą. Ten widok robi naprawdę niesamowite wrażenie.

Kwiaty na balkonie
Kwiaty na balkonie
kwiaty we Francji
Wejście do domu prywatnego.
kwiaty we Francji
Winorośl na budynku
kwiaty we Francji
Piękny ogródek przed domem
kwiaty we Francji
Dom ogrodzony murem, ale kwiatów nie zabrakło.
kwiaty we Francji
Kolejne kwitnące wejście.

Punktacja

W konkursie władze lokalne przyznają miasteczkom, leżącym w ich obszarze, wyróżnienia w postaci kwiatów, od jednego do trzech. Te najwyżej ocenione mają następnie szansę uzyskać czwarty kwiat od rady narodowej. W Burgundii spośród 195 gmin, 7 posiadają 4 kwiaty, 37 ma 3 kwiaty, 63 – 2 kwiaty, a 88 – 1 kwiat.

Spacer wzdłuż rzeki
Spacer nad rzeką…
Spacer wzdłuż rzeki
i kolejne kwiaty.
Skwer w parku
Skwerek w parku
Kwitnące rondo
Kwitnące rondo w mieście
Francuska roślinność
Francuska roślinność
Winnice
Burgundia i jej winnice
2
Tags: Francja, Konkurs kwitnących miast i miasteczek, kwiaty, tereny zielone

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 shares

O autorze

Mam na imię Justyna

Mam na imię Justyna

Zapraszam Cię do lektury mojego bloga, na którym dzielę się przygodami związanymi z urządzaniem naszego domu oraz renowacją mieszkania moich rodziców i pomysłami DIY.