Moi rodzice w tym roku postanowili zająć się na poważnie balkonem. Prace rozpoczęły się już w zeszłym roku od wykafelkowania podłogi, a w tym roku przyszedł czas na aranżację. Balkon nie jest zbyt ustawny, ponieważ jest bardzo długi, a wąski i dlatego rodzice postanowili zrobić parę mebli na niego sami. Zaczęło się od kwietnika wykonanego z palety, o którym pisałam niedawno w poście DYI: meble z palet – kwietnik. Dziś natomiast chciałabym przedstawić pomysł na rozkładany stolik balkonowy, który można w dowolnym miejscu zawiesić na balustradzie.
Jak zrobić stolik balkonowy?
Materiał:
- 14 listewek z odzysku (w naszym przypadku to odkręcone listewki z podestów tarasowych),
- 6 śrub ozdobnych (do przymocowania zaczepów aluminiowych),
- 3 zawiasy,
- wkręty do drewna (długość zależna od grubości materiału),
- listwa aluminiowa 100 x 2 cm,
- impregnat do drewna.
Narzędzia:
- wiertarko-zakrętarka,
- wyrzynarka lub urządzenie wieloczynnościowe.
Mój tata preferuje urządzenie wielofunkcyjne z uwagi na to, że ma więcej zastosowań (można nim ciąć drewno, metal, regips lub też wyszlifować zabrudzone fugi). Taką maszyną można też wykonywać precyzyjne cięcia paneli podłogowych lub innego materiału już zamontowanego na podłodze, czy też na ścianie. Na rynku dostępne są w sprzedaży urządzenia w komplecie z podstawowymi akcesoriami, są one w zupełności wystarczające dla stolarza amatora). Niekiedy w zestawie jest również dysk szlifierski, który umożliwia oszlifowanie nierówności materiału powstałych podczas cięcia.
Wykonanie:
- Połącz 7 listewek ze sobą, mocując od spodu 2 listewki na wkręty (tak powstanie blacik).
- Przetnij aluminiową listwę na pół i przy pomocy imadła wygnij na szerokość balustrady, żeby powstały 2 zaczepy. Jeżeli nie masz imadła, możesz zrobić to również ręcznie. Listwa jest o tyle giętka, że jest to możliwe.
- Do każdego zaczepu przymocuj po jednej listewce za pomocą śrub z ozdobnymi łebkami.
- Następnie za pomocą zawiasów przymocuj blacik do listewek zamocowanych na zaczepach.
- W celu wzmocnienia konstrukcji przykręć 2 listewki poprzeczne: jedną na samym dole, a drugą nad blatem – to będą podpórki.
- Do dolnej podpórki przymocuj na środku listewkę na zawias.
- Pod blacikiem zamocuj kolejną listewkę, o którą będziesz zaczepiał listewkę przymocowaną do dolnej podpórki, w celu rozłożenia stolika.
- Na koniec zakonserwuj stolik balkonowy środkiem do drewna.
Koszt podobnego stolika na Internecie to około 100 zł. Koszt naszego stolika balkonowego DIY to jedynie około 15 zł, a jaka satysfakcja!
Stolik balkonowy DIY – zalety:
- możliwość montażu w dowolnym miejscu na balkonie,
- świetne rozwiązanie na wąskie balkony,
- łatwy demontaż przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, co wydłuża jego żywotność,
- brak ingerencji w elewację budynku.
Wady? Brak. A zatem na co czekasz? Pędź do sklepu po potrzebny materiał i ciesz się relaksującymi chwilami na twoim balkonie.
21